Jak uniknąć nieuczciwego pracodawcy?

jak uniknąć nieuczciwych pracodawcówO tym iż wśród pracodawców można natknąć się na przedsiębiorców nieuczciwych wiadomo nie od dziś. Praktycznie każdy kto choć trochę żyje w tym kraju musi zdawać sobie sprawę z tego iż kapitalizm oraz ostra, agresywna konkurencja na rynku skłaniają przedsiębiorców do minimalizacji kosztów prowadzenia swojej działalności. Jako zaś, iż żyjemy w Polsce, toteż wielu pracodawców nie tylko będzie obniżać koszty prowadzenia działalności, ale także za wszelką cenę maksymalizować swój prywatny zysk.

Wynika to z wielu lat PRL-u w naszym kraju, wobec czego przedsiębiorca w chwili kiedy może zarabiać, stara się to zrobić jak najszybciej bowiem nigdy nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie mógł w ogóle zarabiać. Niestety wiąże się to z tym, iż na rynku pracy aż roi się od przedsiębiorców którzy koszty prowadzenia działalności ograniczają poprzez zaniżanie pensji bądź też przez nie wypłacanie jej w ogóle. Nie omija to także niestety rynku pracowników młodocianych, wobec czego musimy tutaj być szczególnie ostrożni, szczególnie iż niektórzy nieuczciwi pracodawcy próbują tutaj wykorzystywać swoją pozycję starszej osoby, do manipulowania młodocianymi pracownikami.

Co zrobić aby uniknąć nieuczciwego pracodawcy?

Przede wszystkim należy bardzo starannie sprawdzić firmę w której mamy zamiar podjąć pracę, gdyż z reguły przedsiębiorcy nieuczciwi mają na swoim koncie wiele tego rodzaju wybryków co stosunkowo łatwo można znaleźć w sieci, na różnego rodzaju forach internetowych i portalach skierowanych do młodocianych pracowników. Warto także unikać firm istniejących bardzo krótko, bowiem jest realne zagrożenie iż tego typu firma to firma założona przez nieuczciwego przedsiębiorcę, który już wcześniej prowadził kolportaż ulotek oraz zatrudniał hostessy z tym że robił to pod inna nazwą. Z biegiem czasu o jego firmie zrobiło się głośno, wobec czego postanowił ją zamknąć i otworzyć nową, aby znów móc naciągać młodocianych pracowników.

Jednym słowem zdecydowanie warto tutaj szukać zatrudnienia w firmach działających na rynku od dłuższego już czasu, w przypadku których niemożliwe jest znalezienie jakichkolwiek informacji na temat nieuczciwych praktyk. Tego typu firmy oferują uczciwe wynagrodzenie a nie mamią nas kokosami tak jak to ma miejsce w przypadku wielu nieuczciwych przedsiębiorców.

Wobec tego też, możemy tutaj powiedzieć tak:

  • przede wszystkim tylko i wyłącznie firmy, które oferują nam umowę
  • nie wierzymy w szybkie i łatwe zarobki (nie ma czegoś takiego jak łatwe zarobki)
  • unikamy firm nowych i tych ze złą historią
  • szukamy na temat każdej firmy odpowiednich opinii w sieci oraz wśród znajomych
  • dokładnie czytamy umowę a najlepiej radzimy się w tej kwestii kogoś starszego, kto pomoże nam rozwikłać zawiłe sformułowania (można także udać się z umowa do lokalnego urzędu pracy celem uzyskania pomocy) – każdy rzetelny pracodawca pozwoli wam zabrać umowę do domu aby sprawdzili ją rodzice, którzy zresztą na wasze zatrudnienie muszą wyrazić zgodę.

Stosując się do powyższych wskazówek z całą pewnością uda się wam uniknąć większości problemów związanych z nieuczciwymi pracodawcami. W razie jednak jakichkolwiek niemiłych przypadków warto natychmiast wraz z rodzicami udać się do Państwowego Inspektora Pracy, aby za jego pośrednictwem wszcząć postępowanie sądowe przed sądem pracy wobec nieuczciwego pracodawcy. Nie bójcie się tego kroku, bowiem inaczej nigdy sytuacja oszustów na rynku pracy się nie zmieni.

Leave a Reply